Portugal, Lisabon, Sintra… U trenutnim mislima, jedina država u koju ću se sigurno vratiti. Već sam se vraćala. 🙂 Divni, opušteni ljudi, mediteranska hrana, dobri izlasci, prekrasan krajolik, ocean i savršeno savršeni kolačići iz slastičarnice s plavom tendom. Ne, to nije slastičarnica, to je magična pekarica prepuna mirisa koji te samo sile da jedeš još više i više. 🙂 I, na kraju i jedeš. Red ispred pekare ne jenjava, ljudi samo naviru na tople kolačiće posute šećerom u prahu i cimetom. Dnevno, navodno, prodaju preko 20.000 komada. Lonely Planet je 2011. godine na Lisabon “to do” listu pod broj 2 uključio kušanje ovog kolačića. 🙂 Zovu ih Pastéis de Belem, po dijelu Lisabonu u kojem su nastali. Neki ih zovu Pasteis de nata, no jedan jedini je Pasteis de Belem. Ime je zaštićeno još 1911. godine.
Portugalski kolačić – Pastéis de Belem

Dugo sam tražila recept za ovaj kolačić tj. dugo sam tražila recept koji će mi dati pravi okus. Na kraju sam spojila nekoliko i dobila ono što sam tražila. Ok, ok, nikad to neće biti taj okus iz pekare s plavom tendom, al’ jako je dobra zamjena. 🙂
Ne moram govoriti da sam kolačiće utrpala u kofer i donijela u Zagreb. Jest da su bili malo spljošteni, al’ okus je bio postojan. 🙂
Podloga kolačića je lisnato tijesto koje nikad nisam probala sama napraviti, al’ mislim da ću morati. 🙂 U većini recepata se koristi samo mlijeko i voda, no meni je kolač ukusniji uz malo slatkog vrhnja. Da previše ne dužim, evo recepta.
Sastojci za kremu:
300 ml mlijeka
100 ml vrhnja za šlag
2 žlice brašna
4 žumanjka
5 žlica šećera
100 ml vode
štapić cimeta ili 2 žličice mljevenog cimeta
korica polu limuna
2 žličice ekstrakta vanilije
Šećer, vodu i cimet prokuhajte, maknite sa štednjaka i ostavite da se dobro ohladi.
Mlijeko, slatko vrhnje i brašno dobro izmiksajte i pazite da vam se ne naprave grudice. Dodajte ekstrakt vanilije i limunovu koricu i sve stavite kuhati na laganu vatru uz stalno miješanje. Štapić cimeta izvadite te vodu sa šećerom dodajte smjesi brašna, mlijeka i slatkog vrhnja i sve dobro izmiješajte. Na kraju dodajte izmiksane žumanjke, dobro izmiješajte, kuhajte još 2-3 minute dok se sve ne ugrije pa maknite sa štednjaka. Zdjelu prekrijte prozirnom folijom i ostavite da se dobro ohladi.
Lisnato tijesto (ako kupujete lisnato tijesto, bit će vam dovoljan jedan dio – obično su pakiranja po 2 dijela) razvaljajte na debljinu 0,5 cm te čašom izrežite krugove veličine kalupa za muffine. Kalup za muffine premažite maslacem, lisnato tijesto poslažite u kalupe na način da napravite male košarice. Nemojte pretjerati s visinom košarica jer će vam se tijesto tijekom pečenja dići. Ulijte kremu u svaku košaricu do 3/4 visine košarice. Stavite ih peći na 200 stupnjeva 30-ak minuta ili dok ne počnu dobivati smeđu boju. Mi nikad ne možemo dočekati da se malo više zasmeđe. 🙂 Od ove količine kreme meni ispadne 15-ak kolačića.
Pečene kolačiće ostavite da se malo ohlade (aha), posipajte šećerom u prahu i cimetom i navalite.
Obrigado pela atenção
Beijo 🙂