Savršeno nesavršena torta

U ovo jesensko doba godine oko mene stalno neki rođendani. I ja stalno moram (čitaj: volim, želim) peći neke torte. Jedno vrijeme sam ispunjavala želje, no da sam ih nastavila ispunjavati, vrtili bi se oko jedno te iste torte. Već sam pisala o kojoj torti se radi pa se neću ponavljati 🙂 Osobno mi to i nije neki gušt. Pogotovo ako uzmem u obzir količinu ideja koje se kote u mojoj glavi, nezaustavljivo. 🙂 To i predstavlja moj najveći problem, imam previše ideja i nekad to ode u krajnost. 🙂 Znamo svi da krajnosti nisu dobre. Imam perioda kad sve ideje pokušavam provesti u djelo što prije (neki se već i žale da ih debljam), a imam i perioda kad krenem sa zapisivanjem, nepreglednim zapisivanjem. Nekad imam toliko ideja, ne samo vezanih uz slastice, da bi mi trebalo barem mjesec dana godišnjeg odmora samo da ih analiziram. 🙂

Naravno da se ideja za tortu, jako mi miloj i dragoj prijateljici, provlačila tjednima. I naravno da to nikad ne ostane samo na jednoj torti. Ta moja želja da se stvari što prije izrealiziraju nekad nije baš najbolja. 🙂 Tako je bilo i ovaj put. S prvom tortom (o njoj u drugom postu) nije bilo nikakvih problema. Stvari su tekle glatko, ništa mi nije ispadalo, ništa mi nije zagaralo, ono, sve po PS-u. Zato je s drugom bilo kaotično. 🙂 I umjesto da stanem, neeeeeee, tvrdoglava mazga je uporna i ne da se. 🙂 Na kraju je skoro pa sve ispalo onako kako nisam zamislila, al’ očito je baš tako moralo biti. 🙂
Odlučila sam ne pisati vam o Murphy-ju i njegovim zakonima (predugo bi to trajalo) koji su me konstantno slijedili, nego jednostavno predstaviti ovu savršeno nesavršenu tortu. Tri potpuno različita, a savršeno kompatibilna okusa su Murphyja gurnula u zaborav. 🙂

Krenut ću od puslica koje sam napravila nekoliko dana prije. Moje prve puslice. 🙂 Nisam ih nikad radila jer ih nitko od mojih bližnjih ne voli jesti pa ni ja. To automatski znači da se nešto ne radi. 🙂 I ovaj put ih nisam radila da bi ih jeli, već da mi posluže kao dekoracija. I sama dekoracija je na kraju ispala onako kako nisam htjela, no nećemo o tome. 🙂
Sastojci za puslice:
3 bjelanjka
150 gr šećera
žličica gustina
žlica ekstrakta vanilije
žlica limunovog soka
prstohvat soli
Bjelanjke i sol lagano izmiksajte, tek toliko da se malo učvrste, dodajte gustin i nastavite miksati još 20-ak sekundi. Dodajte limunov sok, te jednu po jednu žlicu šećera i miksajte dok se šećer u potpunosti ne otopi. To ćete provjeriti tako da uzmete prstohvat snijega i protrljate među prstima. Ukoliko još uvijek osjetite šećer, nastavite miksati. Dodajte ekstrakt vanilije. Trebate dobiti sjajnu smjesu, ne jako čvrstu, onako finu, malo gušću kremu.
Puslice možete raditi s bojom ili čokoladom, a možete ih ostaviti i skroz bijele. Vrećicu za dekorianje ili vrećicu za zamrzavanje napunite snijegom, stavite neki od nastavaka za dekoriranje (a i ne morate), odrežite vrh i radite oblike kakve želite. Pecite ih na papiru za pečenje na 100 stupnjeva otprilike 50 minuta. Ako vam se nakon 50 min jednostavno odvajaju od papira, znači da su gotovi.
Ja sam koristila i boju i čokoladu na način da sam kistom povukla tri crte boje ili rastopljene čokolade unutar vrećice za dekoriranje, napunila ju snijegom i krenula istiskivati. Neke sam, prije pečenje, dodatno ukrasila i šarenim mrvicama za dekoriranje. Ako koristite čokoladu, možda je bolja ideja da ju rastopljenu samo lagano umiješate u snijeg kojim ste prethodno napunili vrećicu za dekoriranje. Šare na puslici će biti raznolike. Meni osobno je to super, što “neurednije”, to bolje. 🙂 Ne mora uvijek sve biti k’o po špagi. 🙂

Sastojci za biskvit (26 cm kalup):

300 gr tamne čokolade
300 gr maslaca
300 gr muscovado šećera
150 ml vruće vode
150 gr kiselog vrhnja
3 jaja
300 gr brašna
110 gr kakaa

Čokoladu, maslac, šećer i vruću vodu stavite u lonac i zajedno miješajući otopite. Kad se svi sastojci sjedine, maknite s vatre i ostavite da se ohladi 10-ak minuta. Dodajte kiselo vrhnje i jaja. Smjesu prelijte u neku drugu, pogodnu za miksanje te joj dodajte brašno i kakao. Miksajte dok se svi sastojci ne sjedine. Ulijte smjesu u kalup obložen papirom za pečenje i premazan maslacem. Stavite peći u prethodno ugrijanu pećnicu na 180 stupnjeva na otprilike 50 min. Provjerite čačkalicom da li je biskvit pečen. Ostavite da se dobro ohladi, pa ga prerežite na dva dijela.

Kokos mousse:

500 ml vrhnja za šlag
20 gr kokosovog brašna
1 žlica ekstrakta kokosa
200 ml kokosovog mlijeka
100 gr šećera
10 gr želatine

Želatinu namočite u hladnoj vodi prema uputama s vrećice, ovisno koristite li u prahu ili u listićima. Izmiksajte vrhnje za šlag te ga ostavite sa strane. Kokosovo mlijeko, šećer, ekstrakt kokosa i kokosovo brašno stavite na laganu vatru dok se šećer ne otopi. Kad se šećer otopio, maknite s vatre, ostavite par minuta da se prohladi te dodajte želatinu. Miješajte dok se želatina ne otopi pa sve ohladite uz povremeno miješanje. Ja sam svoj mousse nakon kratkog hlađenja na sobnoj temperaturi gurnula u zamrzivač na 5 minuta. Najbolje je da s izradom mousse-a počnete kad vam se biskvit već poprilično ohladio tako da vam se ne dogodi da vam se mousse previše stisne jer ga onda nećete moći lijepo preliti u kalup.

Maline:

450 gr malina
2 žlice gustina
4 žlice šećera
sok od jednog manjeg limuna

Sve sastojke stavite u lonac i kuhajte na laganoj vatri uz stalno miješanje dok se ne zgusne. Dobit ćete gustoću nalik vrućem pekmezu. Maknite s vatre i ostavite da se malo ohladi.

Dodatni sastojak:

Lisnato tijesto

Lisnato tijesto razvaljajte na debljinu 2-3 mm, izrežite 2 kruga veličine kalupa za tortu te stavite peći na 180 stupnjeva 15-ak minuta dok ne počne dobivati žućkastu boju.
Ovaj dio možete i izbaciti, no ja sam htjela probati kako će funkcionirati sa svim ovim okusima. I
funkcionira savršeno.

Slaganje:

Donji dio biskvita stavite na pladanj i vratite obruč kalupa koji ste prethodno obložili prozirnom folijom. Možete koristiti i papir za pečenje, no prethodno unutarnju stranu kalupa premažite maslacem kako bi vam se papir mogao za nešto priljepiti. U suprotnom će vam papir “bježati”. Znam, vjerujte mi. 😀 Biskvit premažite malinama pa na sve stavite jednu koru lisnatog tijesta. Kokos mousse izlijte na lisnato tijesto i stavite u frižider ili zamrzivač da se dobro ohladi i stisne. Na mousse stavite drugu koru lisnatog tijesta pa ga premažite još jednim slojem malina. I kao zadnji sloj stavite drugi dio biskvita. Tortu ostavite u hladnjaku na par sati ili preko noći.

Glazura:

Možete napraviti samo čokoladnu glazuru, no ja sam, s obzirom na puslice, htjela neku svjetliju, pa sam napravila laganu kremu s maslacem i bjelanjcima za čiji je recept zaslužna Matejka s bloga Life tastes like chocolate.

3 bjelanjka
100 gr šećera
130 gr maslaca
1 žlica ekstrakta kokosa

Bjelanjke i šećer kuhajte na pari uz stalno miješanje dok se šećer ne otopi. Maknite s vatre i dobro izmiksajte dok ne dobijete sjajni snijeg. Malo ohladite pa umiješajte maslac sobne temperature i ekstrakt kokosa. Miksajte dok ne dobijete glatku smjesu.

Tortu premažite kremom/ glazurom, poslažite puslice kako vam je volja i uživajte u pogledu. 🙂

I molite se da Murphy opet ne upetlja prste. 🙂 Nama je skoro maca Saša, čuvarica torte, upetljala kandžice. 🙂

Pusa pusa pusa

P.S. Što sam se danas rapisala. 🙂

2 komentara na “Savršeno nesavršena torta”

Veselim se tvojim komentarima. :)

Popunite niže tražene podatke ili kliknite na neku od ikona za prijavu:

WordPress.com Logo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš WordPress.com račun. Odjava /  Izmijeni )

Facebook slika

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Facebook račun. Odjava /  Izmijeni )

Spajanje na %s

%d blogeri kao ovaj: